MW Mean Well HLG-185H-42 42V 4.4A 184.8W Single Output Switching LED Power Supply with PFC
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Introducing the flagship line of LED power solutions from Mean Well, the HLG series. These aluminum encased AC/DC LED power supplies range in power from 40-watts up to 600W and can operate in both constant current and constant voltage mode (constant current only model is here). All HLG products operate from 90~305Vac and are offered with voltages from 12V to 54V. Each has multiple models with options for: non-dimming, manual output voltage and current adjustment and 3 in 1 dimming. The built-in 3 and 1 dimming allows for dimming with: 1~10V, PWM signal or resistance. These drivers are also IP65 and IP67 rated, making the HLG ideal for outdoor dry, damp and/or wet locations. Additionally, they are a type HL LED driver for use in Class I, Division 2 hazardous locations luminaires. Power Factor Correction (PFC) is standard and less than 0.9, efficiency is up to 96% and THD is less than 20%. With a leading 7-year warranty, a full range of safety and regulatory agency approvals, the HLG product stands out as the most robust and reliable solution for LED lighting.
  • Built-in active PFC function
  • High efficiency up to 94%